Keresés

Üzenőfal

Utolsó üzenet: 2 hónap, 1 hét .
 • guest_6317: Volt FSV-sek jelentkezzetek! betanna@gmail.com Mindenkit szeretettel várok. Van Messenger felületünk is: FSV Kollégák néven
 • guest_6317: Köszönöm a volt FSV dolgozók találkozójáról a hírek, események fülön feltett elképzelést és kérést. Köszönöm, ha a szervezéssel kapcsolatban régi kollégáim segítenek, megadják saját elérhetőségüket, vagy akéár azookét, akikkel kapcsolatban vannak. Akik eddig csatlakoztak, nagy örömmel vették a kezdeményezésünket. Már 200 kolléga neve, többnek e-mail cím
 • Bakospek: Dunavarsányban üzemképes 400 nem-es sütőüzem családi házzal eladó. Érd: 06703302737
 • gyurcsi30: Fagyasztott pékáruk fóleg a leveles termékek fejlesztésében is nagy tapasztalattal rendelkezem.Keressenek bátran.+36306531320
 • gyurcsi30: Pékségeknek új tsvájci ill. ausztriai termékeket mutatnék a hejszinen telepiteném is teljes technológiával és folyamatos támogatással.+3630653120 gyurcsi30@freemail.hu
 • guest_2925: Kézműves édesipari műhely, bérgyártást vállal. 06-20 582 0128
 • guest_8050: Van valami betoltendő muka lehetöség
 • guest_5858: kösz csabap gépkönyv ügyben
 • Pataki Zoltan: Nemetorszagba pekmestelevelerl rendelkezö munkavallalot keresünk, teljes munkaidös nemet bejelentessel. jelentkezni a patakizoltan70@gmail.com e-mail cimre
 • csabap: Sütőipari gépek-dinasztia kiadó.Itt nézd meg!
 • csabap: Sütőipari gépek- dinasztia kiadó. Itt nézd meg!
 • guest_2081: gépkönyvet keresek rotációs kiflisodróhoz!
 • HORVATH A: Végleges csótányirtás garanciával, egyetlen színtelen, szagtalan kezeléssel, 14 sütőipari üzem referenciájával. Nem igaz, hogy nem kiirtható! Van megoldásunk. Komplett HACCP/IFS dokumentációval, hazai KFT. További infó: csotanykommando.hu, 70/666-44-77.
 • Kovács Zsolt: Egy bizonyos kenyérféleség üzemi előállítását célzó technológia leírás magyarról németre való precíz fordítását vállalja valaki? zsoltkovacs113@gmail.com
 • f_n_adrienn_whc: Kedves Tagok! Gyártástechnológus és telepvezető helyettes pozícióba keresek kollégát sütőipari ügyfelemhez. Részletek végett elérhetőség: +36306982464; franknagy.adrienn@whc.hu. A munkakörökről: http://goo.gl/oc7nqo és http://goo.gl/F4DLso oldalakon.
 • guest_5799: hali
 • Mattom: Cukrászati gyártó, minőségi, házi jellegű, kimért egyedi termékekkel viszonteladókat keres. Elsősorban Jász Nagykun Szolnok Megyéből. Érd: 06309925119
 • guest_7962: Nagy Zsuzsannak : Fel tettem
 • Nagy Zsuzsánna: Remek válasz az Index cikkére. Ezt kitehetnéd András a Facebookra is.
 • guest_9180: Pékségeknek segitek új termékek pl. burek előállitásában, pékek betanitásában, gyártmánylapok, anyagszükséglet elkészitésében, valamint nyomonkövetés, raktárkészlet lekisérésésére szükséges táblázatok kidolgozása. Új tehnológiák bevezetése. Elérhetőségem esterpetrovic@gmail.com vagy +381 63 8574535
 • guest_9180: Pékségekben uj termékek mint pl a burek megtanitom a tehnologiai folyamatot ,a termék elkészitését, anyagszükségletet,gyártmánylapot,a nyomonkövetéshez szükséges adatok renszerezését, raktárkövetést, uj termékek betanitását, folyamatos tehnol
 • guest_2709: Adel nevű felhasználónak: a felülírt címre nem lehetett küldeni. Itt az én elérhetőségem: chubby80@upcmail.hu várom válaszát deutsche backer
 • guest_3222: karlbeer@karlbeer.kom kérem hivjon a munkával kapcsoladban 0630 4150062
 • guest_3222: BESZÁLLITANÁNK 1 T ZÁRT DOBOZOS JÁRMÜVEL SANJUAN KFT .0630 4150062
 • guest_7593: Jelenlegi is működő kisüzemi pékség részére keresek olyan beszállítót, aki az alapanyagok beszállítása mellett a technológiák kialakításában is segítséget tud nyújtani. A tsandard termékek mellett egy prémium termékcsalád bevezetése is cél. Kapcsolatfelvétel: karlbeer@karlbeer.com Üdvözlettel, Karl Ákos
 • Adel_euJOBS: Németországba keresünk szakmai tapasztalattal rendelkező pékeket és cukrászokat. További kérdésekkel kérlek forduljanak hozzám az adel.orosz@eujobs.hu e-mail címen. Üdvözlettel: Orosz Adél
 • átlagvásÃ: Szombathely, Szűrcsapó u. 23. Zalaco üzlet 24-én karácsonykor 11:20-kor. Értem én, hogy nagyon kevés bérért vannak alkalmazva az eladók, és nem érdekeltek az értékesítésben, mert azt a kevés pénzt így is-úgy is hazaviszik ha végigbeszélgetik a napot akkor is, de a Zalaco megengedheti azt magának, hogy az eladó kinevesse gúnyosan a vevőt, aki beiglit akar venni (urambocs
 • guest_2627: Üdvözlöm! A guest 9222 kérdése csabap nevű felhasználótól. Békés megye
 • guest_9222: Helyileg hol?
 • guest_2627: Élelmiszertechnológus végzettségű, sütőüzemi tapasztalatú. Pályázati tanácsadással foglalkoztam. Képesítés: sütő szak, bérügyintéző. Tevékenység: pékség, biztosítás. Várom érdeklődését!Galéria

Szaklap

Megoldódni látszik az ország legöregebb pékkemencéjének rejtélye
2015. Január 03. Szombat, 12:09

altA ház ismert története szerint Ráth Károly a főváros első főpolgármestere megbízásából a korábbi középkori alapokon álló barokk épületet kora neves építésze Hild József, 1842-ben alakította át a most látható, klasszicista stílusú lakóházzá, és  a kemencét valószínűleg tudtával nem bontották el az 1841-es építkezés során. Dr. Holló Szilvia Andrea kezdett el foglalkozni az épület, és tulajdonosainak levéltári anyagával, melynek során kiderült, hogy az építtető mégsem a főpolgármester volt, hanem egy hasonló nevű pék.

altAz 1841-ben Hild József tervei alapján épített háznak ma két nevezetessége van. A ház fő nevezetessége eddig a földszinten található Arany Oroszlán patika volt, amely 1810-től 1951-ig működött. A gyönyörű berendezést a bezárást követően a  Kiscelli Múzeumba vitték, azóta is ott látható.  A jelenleg is lakott ház lakóközössége felfedezte, hogy a ház Cukor utca felőli pincéjében található egy, valószínűleg az 1700-as évekből származó kenyérsütő kemence. Minderről először 2012. augusztus 28- án Budapesten, a Kulturális Örökség Napján mutatnak meg egy 1700-as évekből itt maradt pékkemencét. cím alatt adtunk hírt. Kürti Attila a Magyar Pékszövetség egykori titkára, a lakóközösség nevében felkért, nézzük meg a kemencét, és próbáljuk eredetét rekonstruálni. Németh Istvánnal a Sütőipari Egyesülés nyugalmazott műszaki vezetőjével a kemencéről ránézésre megállapítottuk, hogy egy oválisan szépen megépített egy sütőteres, magyar kemencéről van szó, amelynek elbontották a kéményét, nincsenek vasalatai és a sütőtér le van cementezve. Feltűnően hiányzott az üzemszerű használatot jelző korombevonat. Megkerestük Dr. Szulovszky Jánost az MTA VEAB Kézművesipar-történeti Munkabizottságának elnökét, hogy levéltári kutatások segítségével ismerjük meg a rejtélyes pékkemence igaz történetét.

altalt2014. szeptember 18-án A Kulturális Örökség Napján megint látható az ország legöregebb pékkemencéje cím alatt utaltunk arra, hogy a ház legendáját a Cukor utca felőli pincéjében talált valószínűleg az 1700-as évekből származó kenyérsütő kemence miatt minden bizonnyal át kell írni. Dr. Holló Szilvia Andrea kezdett el foglalkozni az épület, és tulajdonosainak levéltári anyagával, melynek során kiderült, hogy az építtető mégsem a főpolgármester volt, hanem egy hasonló nevű pék, aki egy pék-generáció tagja. Szakmánk történetét figyelemmel kísérő látogatóink ismerős a név, hiszen 2010. szeptember 22-én Budai vizivárosi pékek a XIX században cím alatt publikáltuk  „Mészárosok és pékek a budai Vízivárosban” című munkáját, amely a budai Vízivárosban működő pékek XIX századi szociográfiáját dolgozta fel.

 altHolló Szilvia Andrea „Ráth Károly kemencéje” cím alatt a BUDAPEST a városlakók folyóirata 2014/12 számában publikálta a fővárosi Papnövelde utca 2.  szám alatti ingatlannal kapcsolatos levéltári kutatásait.

Ráth Károly, a későbbi budapesti főpolgármester 1821-ben született Budán, tabáni patikuscsaládban. Húszévesen, tehát a ház építésekor a királyi jogügyigazgató mellett gyakornokoskodott, ügyvédi szakvizsgáit ezt követően tette le. Ettől persze még akár örökölhetett is egy pesti ingatlant, de erre a lehetőségre egyetlen forrás sem utal.

A levéltári források szerint a házat valóban Ráth Károly (azaz Carl Rath) építtette, miután 1835-ben egyesített két szomszédos ingatlant, Prückler Pálét és Ráth Györgyét. De ki lehetett ez a Ráth Károly? Mert nem a későbbi főpolgármester. Ő az 1830-as években még az iskolapadot koptatta.

A megoldást megtalálni a telekkönyvek böngészése segíthet.

A törökök ellen vívott felszabadító ostromok során, ha volt is itt épület, az megsemisült, a telek 1686 után üres. A XVIII. század elején azonban már ház állott rajta. Az akkori Seminargrasse 1. szám korai története magyar tulajdonosokhoz kötődik. (Tóth Mihály az ingatlant Turpiss Györgynek adta el, aki 1692-ben mint csizmadia szerepel a pesti polgárkönyvben, és külön kiemelték magyar származását.) Minket azonban jobban érdekel Prückler Pál, aki 1795 áprilisában vette meg az értékes ingatlant 15 ezer forinttért.

A szászországi Schwarzenburgból vándorolt Pestre, ahol 1781-ben nyert polgárjogot. A telket három év múlva kettéosztották, Duna felé eső részét eladták. Ez került 1803-ban Ráth György és neje Weisz Katalin birtokába. Ráthné pedig nem volt más, mint özvegy Prücklerné! A két ingatlant aztán Ráth Károly, aki 1824-ben pékmesterként lett polgár, újraegyesítette. A jogért- bár akkor még nőtlen- mindössze 6 forintot fizetett, ennyit általában a helybéli mesterek fiaitól kértek. ( A város történetében amúgy a Prückler és Weisz pékdinasztiák is fontos szerepet játszottak, ezen a szálon lesz érdemes folytatni a kutatást a kemence keletkezését és építtetőjét illetően.)

Íme egy városi legenda, amit kőbe véstek. A társasház lakóközössége 2010-ben az alábbi szövegű emléktáblát helyezte el a homlokzaton: XVIII. századi épületbefoglalásával 1841-ben épült Hild Miklós tervei alapján klasszicista stílusban. Építette Ráth Károly főpolgármester.

Legyünk igazságosak, a Ráth Károlyok között valóban nem könnyű eligazodni. 1861-ben Pest város testületében ott ült a pék és az „ügyvédő” is. Ráadásul a főpolgármester és családja az 1870-es években szintén a Veres Pálné (akkori Zöldfa) utcában lakott, csak éppen az utca túloldalán.

A pékszakma nevében megköszönve Dr. Holló Szilvia Andrea munkáját idemásolom, az emléktáblával kapcsolatos, megszívlelendő javaslatát:

Most már a kőfaragó dolga, hogy rendet tegyen, s a főpolgárt péknek vésse át. A mester azért mester marad.

Dr. Oláh András

 
Webdesign: IRQ